×

Samtal om Själö hospital – kvinnoöden på 1800-talet

Categories
Program Film Samhälle

Tidpunkt: 26.10 klockan 18.00–19.00
Plats: Finlandsinstitutet
Adress: Snickarbacken 4, Stockholm
Språk: svenska, engelska
Inträde: Gratis, men anmäl dig gärna via denna länk.

Berättelsen om Själös kvinnoöden fortsätter att fascinera den finländska befolkningen och är igen aktuell i och med den nya finländska långfilmen Berätta för alla. På Själö, en ö i Åbolands skärgård, har ett av Finlands äldsta sjukhus fungerat i över 350 år. Men det var på 1800-talet som sjukhuset mer eller mindre förvandlades till ett sjukhus för enbart kvinnor. Kvinnor som beskrevs som obotligt sjuka men som i hög grad bestod av individer som samhället helt enkelt inte ville veta av. Och de allra flesta kvinnor som kom till Själö blev kvar resten av livet.

I samband med premiären av Berätta för alla ordnar vi ett samtal om Själös kvinnoöden och kanske ställer vi oss frågan, hade också jag hamnat där? För hur ser den samhälleliga blicken på kvinnor egentligen ut idag och vad är det med Själö som fortsätter att beröra?

I samtalet deltar bland annat författaren Johanna Holmström som skrivit boken Själarnas ö, skådespelaren Marketta Tikkanen från den högaktuella filmen Berätta för alla och Cecilia Riving, docent i historia vid Lunds universitet.

Mer information:
karin.zilliacus@finlandsinstitutet.se