×

Konsert på Finlands självständighetsdag: Kullervo

Categories
Program Musik

Tid: Lördag 6 december 2025 kl 18.00
Plats: Eric Ericssonhallen, Kyrkslingan 2-4, 111 49 Stockholm
Biljetter: 200 kr, studenter 100 kr. Köp din biljett via denna länk.

Välkommen att fira Sibelius, Kalevala och Finland! I år ordnar vi självständighetsdagens konsert i Eric Ericssonhallen i Stockholm: Jean Sibelius storslagna tondikt Kullervo.
Konserten arrangeras i samarbete med Orkestern Filialen och dirigeras av Solveig Lindroos, med Emma Kajander som sopran och Jussi Vänttinen som baryton.

Berättelsen om den olyckliga Kullervo är baserad på det finska och karelska nationaleposet Kalevala och tonsatt av Finlands nationalkompositör Jean Sibelius. I år är det 160 år sedan Sibelius föddes och 190 år sedan Kalevala publicerades, vilket vi vill uppmärksamma med årets självständighetsdagskonsert den 6 december.

Medverkande

Solveig Lindroos, dirigent
Emma Kajander, sopran
Jussi Vänttinen, baryton
Den Bachanaliska kören i Stockholm

Konserten hålls i Eric Ericsson-hallen och arrangeras i samarbete mellan Orkestern Filialen, Finska föreningen i Stockholm och Finlandsinstitutet.

Om musiken

Kullervo Symfonin op. 7 är en femdelad tonsatt dikt av Jean Sibelius med motiv från Kalevala, även kallad Kullervo-symfonin. Verket, som är komponerat för orkester, manskör, sopran och baryton, uruppfördes år 1892. Det handlar om den tragiska figuren Kullervos liv och död enligt Kalevala.

Sibelius började komponera Kullervo i Wien år 1891. Symfonin blev färdigt när han återvände till Helsingfors år 1892. Verkets premiär ägde rum den 28 april 1892; och Sibelius var själv dirigent för Helsingfors orkesterförening vid premiären den 28 april 1892.

Kullervo ledde till att Sibelius blev känd som en lovande tonsättare, även om verket kritiserades för brister i instrumentation och form. Sibelius drog därför tillbaka kompositionen från offentligheten strax efter de första framförandena. Symfonin framfördes inte igen förrän år 1958, ett år efter tonsättarens död. 

Akseli Gallen-Kallela: Kullervo drar ut i strid.

Om Kullervo

Kullervo är hjälten i Kullervodiktverket i finska nationaleposet Kalevala. Trots sin Herkulesaktiga styrka blir Kullervo märkt i pannan efter att hans familj har nedgjorts och tvingad att tjäna Ilmarinen. Kullervo förleds av Ilmarinens hustru (Pohjolas dotter), som bakar in en sten i hans bröd. När stenen i brödet fördärvar Kullervs kniv, som är hans enda arv och samtidigt symbolen för hans manlighet och frihet, uppfylls han av en osläcklig lust efter hämnd, och eggar vilda djur att förgöra hans plågoande.

Kullervo blir därmed befriad från slaveriet, men även om han är fri och stark förblir han klumpig och tafatt. Hans romantiska försök slår alla totalt slint. På en färd för att betala sina skatter stöter Kullervo på tre jungfrur. Han förför den tredje av dem, men upptäcker att flickan är den syster han trodde var mördad. Deras möte driver därmed jungfrun till självmord. Kullervo grips av ånger, men utkräver först hämnd för alla blodsdåd som drabbat hans familj. När detta verk är fullbordat, beger han sig tillbaka till den plats där han förgrep sig på sin syster och kastar sig på sitt svärd.