×
Författarna Satu Rämö och Kaisu Tuokko

Deckarlördag med Satu Rämö och Kaisu Tuokko

Categories
Program Bibliotek Litteratur

Tid: Lördag 22/11 2025 kl. 15
Plats: Finlandsinstitutet, Snickarbacken 4, Stockholm
Pris: 150 kr, inklusive kaffe och bulle. Köp din biljett via denna länk
Språk: finska

Kom och njut av en ruskig lördagseftermiddag i novembermörkret tillsammans med de finländska deckarförfattarna Satu Rämö och Kaisu Tuokko! Tillsammans med moderatorn Pekka Heino samtalar de bland annat om sina böcker, miljöer, karaktärer och skrivprocesser. Observera att evenemangets språk är finska.
Varmt välkommen!


Satu Rämö är en finländsk författare och ekonom som sedan 2007 är bosatt i Ísafjörður på nordvästra Island. Hon började sin författarbana med att skriva fackböcker om Island, särskilt reseguider, men har senare gjort stor succé inom kriminallitteraturen.

Rämös Hildur-serie har blivit en exceptionell framgång och är en av de mest sålda deckarserierna i Finland på senare år. Serien har även tagit steget till både teaterscener och TV, och översatts till över 20 språk – däribland tyska, engelska, franska och samtliga nordiska språk. I Sverige har de tre första Hildur-deckarna publicerats av Bokförlaget Forum.


Kaisu Tuokko är en tvåspråkig deckarförfattare från Kristinestad, numera bosatt i Helsingfors. Hon debuterade med Hämnden i Kristinestad (på finska Kosto, Otava 2023), en småstadsdeckare som blandar hemligheter, relationer och samhällsskildring med en varm dos av ”cozy crime”.

Tuokkos populära Eevi Manner-serie har hittills publicerats i tre delar på finska och har sålt över 45 000 exemplar. Den svenska översättningen av debutromanen gavs ut av Förlaget 2025.

Foto Satu Rämö: Björgvin Hilmarsson
Foto Kaisu Tuokko: Jonne Räsänen / Otava